22 medlemmer deltog i kunstforeningens besøg på Fyns Grafiske Værksted d. 29. september 2026.
Vi har ofte udstillinger med grafiske værker, så det var interessant at få et lille indblik i de teknikker, som ligger bag.
Værkstedets daglige leder Lene Leveau viste rundt og fortalte om værkstedets historie og funktion. Det har faktisk 40 års jubilæum i år!
Ca. 80 kunstnere bruger værkstedets faciliteter, men der er langt flere medlemmer. Samarbejdet med lignende værksteder i udlandet betyder også meget.
Tina Lindgreen demonstrerede sort/hvidt træsnit for os, og bagefter fortalte en gæstekunstner fra Leipzig om litografiteknik- og sit ophold i Odense.
Derefter kunne vi i de talrige kunstnermapper se mange andre teknikker udfoldet. Det var svært at løsrive sig...
Galleriet har ca. 10 udstillinger om året. Lige nu "Nye Horisonter", hvor 4 kunstnere har ladet sig inspirere af ophold i udlandet.
Endelig har FGV en aktiv kursusvirksomhed - både for medlemmer samt børn og unge.

Ingen kommentarer:
Send en kommentar